,

Odpady medyczne w salonie kosmetycznym / tatuażu / fryzjerskim

ODPADY MEDYCZNE W GABINECIE KOSMETYCZNYM, FRYZJERSKIM, W STUDIO TATUAŻU: Ten wpis dedykujemy w szczególności osobom, które prowadzą lub zamierzają prowadzić gabinet kosmetyczny, fryzjerski lub studio tatuażu, i którzy przez wykonywane w nich usługi mogą wytwarzać odpady niebezpieczne, do których zaliczają się odpady medyczne.
 
Oczywiste jest, że prowadząc przychodnię, gabinet stomatologiczny czy praktykę lekarską, wytworzone w wyniku świadczeń zdrowotnych odpady medyczne muszą zostać zgodnie z prawem  zutylizowane. Aby to zrobić podmioty takie podpisują stosowne umowy z firmami, które posiadają pozwolenia w tym zakresie. Co w przypadku odpadów niebezpiecznych powstających w wyniku świadczenia usług kosmetycznych czy fryzjerskich? Czy zastanawialiście się Państwo czy potrzebna jest Wam w takim przypadku umowa na wywóz odpadów medycznych, nawet w przypadku jeżeli wytwarzacie ich znikome ilości? Czy braliście Państwo pod uwagę  rozpoczęcie współpracy w zakresie wywozu odpadów medycznych, ale w końcu tego nie zrobiliście, ponieważ stwierdziliście, że wytworzone podczas wykonywania zabiegów niektóre odpady w Państwa gabinecie nie są w ogóle odpadami medycznymi? Mam nadzieję, że poniższy tekst pozwoli Państwu rozwiązać takie wątpliwości.
Zgodnie z definicją zawartą w Ustawie o odpadach odpady medyczne są odpadami powstającymi w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych oraz prowadzeniem badań i doświadczeń naukowych w zakresie medycyny. Do odpadów medycznych zaliczyć można zarówno powstające w dużych placówkach, takich jak szpitale oraz mniejszych jak przychodnie, indywidualne praktyki lekarskie czy apteki.
Do odpadów medycznych zalicza się również część odpadów powstających w zakładach fryzjerskich, salonach kosmetycznych oraz studiach tatuażu.
Zgodnie z definicją odpadów medycznych, prowadząc salon kosmetyczny, fryzjerski czy studio tatuażu, można stwierdzić, że nie wykonuje się w nich świadczeń zdrowotnych, w związku z czym wiele osób prowadzących tego typu działalność, uważa że utylizacja odpadów medycznych go nie dotyczy. Nic bardziej mylnego. Rzeczywiście w takich gabinetach nie wykonuje się świadczeń zdrowotnych, jednak wytwarzane są w nich odpady niebezpieczne z grupy H9 – zakaźne. Te odpady, szczególnie igły zawierają drobnoustroje chorobotwórcze lub ich toksyny, o których wiadomo lub do których istnieją wiarygodne podstawy do przyjęcia, że wywołują choroby u ludzi i  zwierząt. W rezultacie w gabinecie kosmetycznym, fryzjerskim czy w studio tatuażu w wyniku niektórych zabiegów, wytwarzane są odpady o kodzie 18 01 03*.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska w sprawie katalogu odpadów, pod kodem 18 01 03* rozumie się: Inne odpady, które zawierają żywe drobnoustroje chorobotwórcze lub ich toksyny oraz inne formy zdolne do przeniesienia materiału genetycznego, o których wiadomo lub co do których istnieją wiarygodne podstawy do sądzenia że wywołują choroby u ludzi i zwierząt.
PODSUMOWUJĄC:
Gabinet kosmetyczny, fryzjerski czy studio tatuażu, o ile wytarza zakaźne odpady medyczne powinien spełniać wymagania w zakresie ich utylizacji. Nawet jeżeli gabinet wytwarza przysłowiowe ,,2 igły” miesięcznie, obowiązek taki również go dotyczy. Zgodnie z Ustawą o odpadach zakaźne odpady medyczne unieszkodliwia się przez termiczne unieszkodliwianie w spalarniach odpadów niebezpiecznych (art. 95 pkt. 2). Jest to jedyna forma unieszkodliwiania tych odpadów. Unieszkodliwianie odpadów medycznych w innym procesie niż wspominany podlega karze grzywny lub aresztu (art. 183 pkt 1 ppkt 2).
 
ŹRÓDŁA:

  1. Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach ( U. 2013 poz. 21)
  2. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 grudnia 2014 r. w sprawie katalogu odpadów ( U. 2014 poz. 1923)

Zapisz
Zapisz
Zapisz
Zapisz

Ostatnie posty